DIII Individual Regional Rankings - December 7, 2022
DIII Individual Regional Rankings – December 7, 2022
Wt. Class | Rank | Northeast | Mid-East | Southeast | Lower Midwest | Upper Midwest | Central |
---|---|---|---|---|---|---|---|
125 | 1 | So. Joziah Fry (JWU) | So. Ryan Rosenthal (TCNJ) | JR. Luke Hoerle (Stevens) | Jr. Zac Blasioli (Millikin) | So. Derek Steele (Augsburg) | SO. Jack Stanley (Mount) |
125 | 2 | Fr. Jake Craig (USM) | Sr. Terry Adams (Ursinus) | SO. Mason Barrett (Averett) | So. James Levy (Wartburg) | So. Lucas Paladino (UW-SP) | FR. James Day (Wabash) |
125 | 3 | Sr. Joey Manginelli (Springfield) | Jr. Joey Lamparelli (Muhl) | SR. Riley Parker (W&L) | So. Julian Valtierrez (North Central) | So. Tyler Klein (UW-WW) | SO. Ben Kamali (Albion) |
125 | 4 | Jr. Kaya Bogle (Castleton) | Jr. Alex DuFour (McDaniel) | SR. Jared Kuhns (York) | Sr. Jared Hensley (Loras) | So. Nolan McKittrick (UW-P) | So. Colin Mellott (ONU) |
125 | 5 | Sr. Chris Derosa (NEC) | Sr. Richard Munoz (Cortland) | SO. Austin Fashouer (Wilkes) | Fr. Jaiden Moore (Coe) | Sr. Anthony Zamora (Wheaton) | SO. Colton Weimer (Adrian) |
125 | 6 | Sr. David Yeh (Williams) | Jr. Ryan Berstler (Penn College) | SO. Mac Cafurello (Roanoke) | So. Rheiner Stahlbaum (Central) | Sr. Brandon Murphy (UW-L) | So. Emmett Kettel (Olivet) |
133 | 1 | Sr. Gianni Manginelli (Springfield) | So. Jayden Cardenas (Cortland) | SR. Dalton Rohrbaugh (YCP) | Sr. Robbie Precin (North Central) | Sr. Zach Thompson (UW-P) | Sr. Andrew Perelka (JCU) |
133 | 2 | Sr. Wilson Gomes (BSU) | Sr. Matt Caccamise (Brockport) | FR. Nico Diaz (Stevens) | Sr. Alex Friddle (Coe) | So. Ty Bisek (Conc-Moor) | JR. Jaden Hinton (BW) |
133 | 3 | So. Chase Randall (USCGA) | So. Kyle Nase (TCNJ) | FR. Mark Samuel (Roanoke) | Jr. Brock Beck (Central) | So. Tyler Fleetwood (UW-E) | So. Blake McGee (Wabash) |
133 | 4 | Jr. Mike Gonyea (Castleton) | Sr. Anthony Romero (Oneonta) | SO. Ryan Kelly (Delaware Valley) | Jr. Aiden Evans (Loras) | So. Cade Willis (Augsburg) | Jr. Desmond Diggs (MSJ) |
133 | 5 | So. Ethan Ford (Southern Maine) | Sr. Brent Lorin (Johns Hopkins) | JR. Kyle Sanders (Averett) | Sr. Evan Husko (Cornell) | Fr. Dom Mallinder (UW-WW) | SO. Dylan Lee (ONU) |
133 | 6 | Fr. Harrison Gordon (JWU) | So. Lee Rubin (RIT) | FR. Sean Reinbolt (Shenandoah) | Sr. DJ Millett (Millikin) | Sr. Griffin Seyfried (Chicago) | Fr. Drew Magness (Mount Union) |
141 | 1 | So. James Rodriguez (Castleton) | Sr. Domenic DiFrancescantonio (TCNJ) | SR. Kyle Slendorn (Stevens) | Sr. Zayren Terukina (Wartburg) | Jr. Sam Stuhl (Augsburg) | So. Jacob Reed (ONU) |
141 | 2 | Jr. Gabriel Leo (JWU) | Jr. Xavier Pena (Centenary) | JR. Josh Wilson (Greensboro) | Jr. Jake Dado (Ozarks) | Sr. Dakarai Clay (UW-WW) | Sr. Even Burge (Wabash) |
141 | 3 | So. Scott Richter (Williams) | So. Cahal Donovan (Cortland) | SR. Hunter Campbell (Averett) | So. Jordan Carson (Milikin) | Jr. Ethan Renager (Wheaton) | Sr. Tanner Smith (Adrian) |
141 | 4 | Gr. Tyler Williams (RWU) | Sr. Luis Hernandez (Ithaca) | SR. Jack Bauer (Wilkes) | So. Brad Rosen (North Central) | Sr. Cade Lundeen (Conc-Moor) | Jr. Dylan Phelps (Olivet) |
141 | 5 | So. Nick Kruczynski (NYU) | Sr. Chris Horton (RIT) | SO. Morgan Robinson (ROA) | Fr. Pierre Baldwin (Central) | Sr. Zach Licht (UW-P) | SR. Zach Anderson (BW) |
141 | 6 | Sr. Joe Parsons (Springfield) | So. Sean Peterson (Alfred State) | FR. Avery Leonard (Alvernia) | Jr. Ryan Cripe (Luther) | So. Cameron Johnson (Aurora) | Fr. Art Martinez (Case Western) |
149 | 1 | So. Colby Frost (Southern Maine University) | Fr. Thomas Monn (McDaniel) | JR. Hunter Gutierrez (Stevens) | So. Javen Estrada (North Central) | Sr. Ryan Fleck (Chicago) | Sr. Chase Sumner (ONU) |
149 | 2 | Sr. Noah Caskey (Coast Guard Academy) | Sr. Eli Sims (Brockport) | SR. Hai Siu (Averett) | So. Kyler Romero (Wartburg) | Sr. Jake Burford (UW-WW) | Jr. Daniel Uribe of (Wabash) |
149 | 3 | Sr. Chase Parrott (Springfield) | Sr. Matt Beyer (Ithaca) | FR. Kobin Karper (Lycoming) | Jr. Riley Wright (Coe) | So. Tyler Goebel (UW-L) | SO. Dash Herrema (Olivet) |
149 | 4 | So. Chris Perry (Trinity) | So. Mike Conklin (TCNJ) | FR. Chance Babb (Alvernia) | Sr. Robert Areyano (Central) | So. Charlie Stuhl (Augsburg) | SO. Kale Buckiso (JCU) |
149 | 5 | Fr. Dan Hussain (NYU) | Jr. Dante Monaco (Ursinus) | FR. Noah Rice (Messiah) | Fr. Eric Kinkaid (Loras) | So. Zach Sato (UW-E) | SO. Max Honiss (Albion) |
149 | 6 | Jr. Jack Wemmlinger (Wesleyan) | Sr. Jeff Johnson (NJCU) | SO. Jarrod Pominville (ROA) | Fr. Clayton McDonough (Luther) | Sr. Brock Parker (UW-P) | Sr Connoer Doboe (BW) |
157 | 1 | Jr. Hayden Brown (JWU) | So. Wenchard Pierre-Louis (Ithaca) | SO. Jesse Alvarado (Averett) | Sr. David Hollingsworth (Wartburg) | Sr. Tyler Shilson (Augsburg) | Jr. Michael Petrella (BW) |
157 | 2 | Fr. Peter Kane (Williams) | So. Brandon Bowles (Muhl) | SO. Jason Rezac (Alvernia) | Jr. Alex Villar (North Central) | Sr. Nolan Hertel (UW-L) | SO. Patrick McGraw (John Carroll) |
157 | 3 | Jr. Joe Chapman (USCGA) | Sr. Matt Sacco (TCNJ) | SR. Garrett Cornell (Messiah) | Fr. Dustin Bohren (Loras) | So. Drew Vlasnik (Chicago) | Fr. Tim Smith (Wabash) |
157 | 4 | So. Jake Deguire (Springfield) | Jr. Dorian Gonzalez (Elizabethtown) | FR. Ryan Smith (Stevens) | Fr. Bryce McDonough (Luther) | Jr. Tyler Bents (Conc-Moor) | Fr. Nick Nettleton (Mount union) |
157 | 5 | Sr. Trent Furman (NYU) | Sr. Logan McGloine (Oswego) | SO. Jared Bair (York) | Fr. Nathan Callaway (Millikin) | Fr. Aiden Brosinski (UW-P) | So. Jayden Jones (ONU) |
157 | 6 | Sr. Aaron Goldman (Wes) | So. Justin Smith (Alfred State) | SR. Elijah Martin (Ferrum) | So. David Burgess (Huntingdon) | So. Colton Sund (UW-E) | Jr. Austin Amens (Otterbein) |
165 | 1 | Sr. Nate Lackman (RIC) | Jr. Austin Lamb (RIT) | SO. Matt Lackman (Alvernia) | Jr. Nate Fuller (Wartburg) | So. Darian Estevez (Chicago) | Jr. Luke Reicosky (John Carroll) |
165 | 2 | So. Cooper Pontelandolfo (NYU) | So. Jackson Gray (Ithaca) | SO. Harrison Hinojosa (Stevens) | Sr. Gabe Fiser (Loras) | Jr. Noah Leisgang (UW-L) | Jr. Kam Bush (Olivet) |
165 | 3 | Jr. Stephen Rochard (USCGA) | Sr. Brian Schneider (Elizabethtown) | SO. Zach Needles (Messiah) | Sr. Cole Cervantes (North Central) | Sr. Tristan Massie (UW-E) | Sr. Ryan Whitten (Otterbein) |
165 | 4 | Sr. Michael Angers (Castleton) | Sr. Alex LaVeck (McDaniel) | FR. Mark Troni (W&L) | Jr. Will Esmoil (Coe) | So. Matt Rogge (Augsburg) | So. Donovan Palmer (BW) |
165 | 5 | Jr. Patrick Wisniewski (JWU) | Sr. Shawn Marchesano (Ursinus) | SO. David Reid (Roanoke) | Sr. Marcus Mandler (Luther) | Sr. Ryan Vedner (UW-W) | Sr. Zach Altman (Adrian) |
165 | 6 | So. Jack Ruesing (Wesleyan) | So. Nick Sacco (TCNJ) | SR. Morgan Peterson (Southern Virginia) | So. Dejon Glaster (Millikin) | Sr. Brandon Peckham (UW-SP) | Sr. Jordan Hardrick (ONU) |
174 | 1 | Sr. Jason Geyer (NYU) | Jr. Charlie Grygas (Oswego) | JR. Stefan Major (Stevens) | Jr. Zane Mulder (Wartburg) | Sr. Seth Brossard (UW-L) | SO. Daniel Devera (JCU) |
174 | 2 | Sr. Cooper Fleming (Castleton) | Grad. Joe Paul (Johns Hopkins) | SO. Colby Morris (Waynesburg) | So. Joey Jens (North Central) | Sr. Nathan Wynsma (UW-P) | Sr. Owen Guilford (Olivet) |
174 | 3 | Sr. Marco Gaita (Wesleyan) | Sr. Will Laughlin (Scranton) | SO. Jared Townsend (York) | So. LJ Richardson (Coe) | So. Jared Stricker (UW-E) | So. Raymond Arebalo (Wabash) |
174 | 4 | Fr. Danny Gibson (USCGA) | Sr. Reid Colella (TCNJ) | JR. James Geiger (Wilkes) | Sr. Christian Wilson (Central) | So. Seth Goetzinger (Augsburg) | SR. David Reinhart (Mount Union) |
174 | 5 | So. Brayden Grim (Springfield) | Sr. Michael Bromley (McDaniel) | SR. Kade Kravits (Kings) | Jr. Zach Gerkensmeyer (NWU) | So. Ryan Riser (UW-WW) | So. Alex Hobbs (MSJ) |
174 | 6 | Jr. Adam Frost (Trinity) | So. Anson Dewar (Muhl) | FR. Nathan Mallory (Averett) | Sr. Jacob Sherzer (Cornell) | Sr. Luke Silva (Aurora) | So. Tyler Bodovetz (OWU) |
184 | 1 | So. Cole Shaughnessy (RWU) | Sr. Quinn Haddad (TCNJ) | SR. Mahlic Sallah (Roanaoke) | Sr. Shane Liegel (Loras) | Sr. Jaritt Shinhoster (UW-WW) | So. Chase Baczek (Wabash) |
184 | 2 | Sr. Ryan Devivo (JWU) | Fr. Isaac Cory (Penn College) | SO. Isaac Kassis (Alvernia) | Jr. Jordan Bushey (Wartburg) | Jr. Bentley Schwanebeck-Ostermann (Augsburg) | Sr. Adam Medeiros (Heidelberg) |
184 | 3 | Sr. David McCullough (USCGA) | Sr. Brian Torres (Cortland) | SR. Frank Medina (Stevens) | Sr. Donovan Corn (Luther) | So. Niall Schoenfelder (UW-E) | SO. Blake Williams (Adrian) |
184 | 4 | So. Sampson Wilkins (Castleton) | So. Sean Malenfant (Alfred State) | SO. Khalil Mitchell (Averett) | Jr. Peyton Hammerich (Central) | Jr. Connor Chloupek (Conc-Moor) | So. Gavin Layman (ONU) |
184 | 5 | Sr. Scotti Dupont (NYU) | Jr. Colby Giroux (RIT) | SR. Cam Blizard (W&L) | Sr. Tristin Westphal (Coe) | Jr. Trystan Altensey (UW-SP) | SO. Owen McDaniel (Ablion) |
184 | 6 | So. Aris Dashiell (Wesleyan) | So. Will Davis (Elizabethtown) | JR. Bryce McCloskey (Thiel) | So. Payton Geigner (North Central) | Sr. Kalyn Jahn (UW-L) | SO. Caiden Rodgers (John Carroll) |
197 | 1 | Jr. Coy Spooner (USCGA) | Sr. Eze Chukwuezi (Ithaca) | SR. Cam Farrow (York) | So. Massoma Endene (Wartburg) | So. Ben Kawczynski (UW-L) | Sr. Doug Byrne (BW) |
197 | 2 | Jr. Matt Kelly (NYU) | So. Josh Harkless (RIT) | JR. Gable Crebs (LYCO) | So. Gage Linahon (Central) | Sr. Beau Yineman (UW-O) | Sr. Dylan Wellbaum (Adrian) |
197 | 3 | So. Dylan Harr (JWU) | Jr. Jaedyn Harris (McDaniel) | SO. Cameron Butka (Wilkes) | So. Jared Voss (Coe) | Sr. Chase Melton (UW-E) | So. Jesse Kanatzar (JCU) |
197 | 4 | So. Haven Taterak (Castleton) | Sr. Michael Sullivan (Brockport) | SO. Dan Eckley (DVC) | Jr. Tyler Thurston (Dubuque) | So. Parker Venz (Augsburg) | Sr. Jarrod Setliff (Otterbein) |
197 | 5 | Jr. Darby McLaughlin (WNEU) | Sr. Joe Daddario (TCNJ) | SO. Mauro Pellot (Alvernia) | Sr. Colin Murphy (Loras) | Jr. Tyler Hannah (UW-P) | So. Boden Brown (Albion) |
197 | 6 | Jr. Spencer Fetrow (RWU) | Sr. Tyler Phenegar (Elizabethtown) | SR. Braden Homsey (Ferrum) | So. Elijah Brockie (North Central) | Sr. Gabe Zierden (Conc-Moor) | Sr. Ben DePrest (ONU) |
285 | 1 | Sr. Jake Peavey (USM) | Jr. Dylan Waller (Elizabethtown) | SR. John Fulmer (LYCO) | So. Cullen Quick (Luther) | Jr. Tyler Kim (Augsburg) | So. Donovan King (Olivet) |
285 | 2 | Fr. Adolfo Betancur (JWU) | Grad. Peter Wersinger (TCNJ) | SR. Palmer Rodenhaber (ALVERNIA) | Jr. Robby Bates (North Central) | Sr. Brett Schoenherr (UW-P) | Sr. Jack Heldt (Wabash) |
285 | 3 | Fr. Carl DiGiogio (USCGA) | Sr. Jake Pine (Oneonta) | SR. Michael Dooley (Stevens) | Sr. Wyatt Wriedt (Loras) | So. Mike Douglas (UW-L) | So. CJ Krum (Albion) |
285 | 4 | Jr. Shea Garand (Castleton) | Grad. Joe Yanis (Brockport) | JR. Rayshawn Dixon (Ferrum) | So. Damari Dancy (Wartburg) | Sr. Cole Fibanz (Chicago) | Sr. Matthew Werts (BW) |
285 | 5 | Jr. Mason Sprinkel (Norwich) | Fr. Evan Albrecht (Alfred State) | SO. Caleb Burkhart (Wilkes) | So. Ka'Ron Lewis (Ozarks) | Sr. Roberto Pena (Elmhurst) | So. Billy Reed-Bodey (Otterbein) |
285 | 6 | Jr. Michael Filieri (Springfield) | Sr. Jake Ahmad (Ursinus) | SR. Austin Williams (DVC) | Sr. Colton Kinnison | So. Cam'ron Harper (Aurora) | Fr. Joe Shoup (Ohio Weslyan) |