PRESEASON • REGULAR SEASON #1 • REGULAR SEASON #2 • REGULAR SEASON #3 • REGULAR SEASON #4 • REGULAR SEASON #5
REGULAR SEASON #6 – February 15, 2023
Weight | Rank | Northeast | Mideast | Southeast | Lower Midwest | Upper Midwest | Central |
---|---|---|---|---|---|---|---|
125 | 1 | So. Joziah Fry (JWU) | So. Ryan Rosenthal (TCNJ) | SR. Riley Parker (W&L) | Jr. Zac Blasioli (Millikin) | Sr. Anthony Zamora (Wheaton) | Sr. Jacob Decatur (BW) |
125 | 2 | Fr. Jake Craig (USM) | Fr. Jack Thode (Centenary) | JR. Luke Hoerle (Stevens) | Sr. Brady Koontz (Dubuque) | Sr. Luc Valdez (UW-O) | Fr. James Day (Wabash) |
125 | 3 | Sr. Joey Manginelli (Springfield) | Jr. Joey Lamparelli (Muhl) | SO. Mason Barrett (Averett) | So. Julian Valtierrez (North Central) | So. Derek Steele (Augsburg) | So. Jack Stanley (Mount Union) |
125 | 4 | Fr. Gavin Bradley (Castleton) | Sr. Terry Adams (Ursinus) | SR. Jared Kuhns (York) | So. Cade Hornback (Coe) | Sr. Brandon Murphy (UW-L) | So. Colin Mellott (ONU) |
125 | 5 | Fr. Taisei Kurachi (NYU) | Jr. Alex DuFour (McDaniel) | SO. Austin Fashouer (Wilkes) | So. James Levy (Wartburg) | So. Lucas Paladino (UW-SP) | So. Zach Phifer (Adrian) |
125 | 6 | Sr. David Yeh (Williams) | So. Cody Merwin (Cortland) | SR. Gustav Petruske (Kings) | Sr. Dylan McChesney (Simpson) | So. Nolan McKittrick (UW-P) | Sr. Donovan Ortiz (Ohio Wesleyan) |
133 | 1 | Sr. Gianni Manginelli (Springfield) | So. Jayden Cardenas (Cortland) | SR. Dalton Rohrbaugh (YCP) | Sr. Robbie Precin (North Central) | So. Ty Bisek (Conc-Moor) | JR. Jaden Hinton (BW) |
133 | 2 | Sr. Gabriel Leo-Esparolini (JWU) | Fr. Isaias Torres (Ithaca) | FR. Nico Diaz (Stevens) | Jr. Joey Pins (Wartburg) | Sr. Zach Thompson (UW-P) | Sr. Andrew Perelka (JCU) |
133 | 3 | Jr. Chase Randall (USCGA) | So. Zach Levey (Alfred State) | JR. Luke Kowalski (Gettysburg) | Sr. Dylan Koontz (Dubuque) | Fr. Dom Mallinder (UW-WW) | Jr. Desmond Diggs (MSJ) |
133 | 4 | Sr. Wilson Gomes | Sr. Brent Lorin (Johns Hopkins) | JR. Jack Bauer (Wilkes) | So. Mason McMillen (Loras) | Jr. Tyler Fleetwood (UW-E) | SO. Dylan Lee (ONU) |
133 | 5 | Sr. Tyler Crew | So. Patrick Snoke (Penn College) | SO. Ryan Arndt (Delaware Valley) | Sr. Alex Friddle (Coe) | Sr. Denis Murphy (UW-O) | Fr. Drew Magness (Mount Union) |
133 | 6 | Jr. Mike Gonyea (Castleton) | Sr. Anthony Romero (Oneonta) | SO. Sean Hall (Roanoke) | Sr. Eron Hayes (Nebraska Wes) | So. Cade Willis (Augsburg) | Sr. Seth Majewski (Defiance) |
141 | 1 | So. James Rodriguez (Castleton) | Jr. Xavier Pena (Centenary) | SR. Kyle Slendorn (Stevens) | Sr. Zayren Terukina (Wartburg) | So. Cam Johnson (Aurora) | So. Jacob Reed (ONU) |
141 | 2 | Gr. Tyler Williams (RWU) | Sr. Luis Hernandez (Ithaca) | JR. Josh Wilson (Greensboro) | Fr. Eric Kinkaid (Loras) | Jr. Sam Stuhl (Augsburg) | Sr. Even Burge (Wabash) |
141 | 3 | So. Nick Kruczynski (NYU) | Sr. Chris Horton (RIT) | FR. Avery Leonard (Alvernia) | So. Brad Rosen (North Central) | Sr. Ethan Harsted (Wheaton) | Sr. Zak Andersson (BW) |
141 | 4 | Sr. Joe Parsons (Springfield) | So. Sean Peterson (Alfred State) | FR. Mark Samuel (Roanoke) | Jr. Jake Dado (Ozarks) | Sr. Dakarai Clay (UW-WW) | Jr. Jett Botts (Trine) |
141 | 5 | Sr. Victor Perlleshi (JWU) | So. Noah Hunt (Penn College) | SO. Hunter Campbell (Averett) | Fr. Pierre Baldwin (Central) | So. Sam Lorenz (UW-L) | Jr. Dylan Phelps (Olivet) |
141 | 6 | Fr. Nate Fitt (USCGA) | Sr. Michael Blando (Oneonta) | FR. Evan Lindner (W&L) | Sr. Jordan Carson (Millikin) | Sr. Cade Lundeen (Conc-Moor) | Sr. Tanner Smith (Adrian) |
149 | 1 | Jr. Hayden Brown (JWU) | Fr. Thomas Monn (McDaniel) | JR. Hunter Gutierrez (Stevens) | So. Javen Estrada (North Central) | Sr. Jake Burford (UW-WW) | Jr. Michael Petrella (BW) |
149 | 2 | So. Colby Frost (Southern Maine University) | Sr. Matt Beyer (Ithaca) | SR. Hai Siu (Averett) | Sr. Kristian Rumph (Wartburg) | So. Tyler Goebel (UW-L) | Sr. Chase Sumner (ONU) |
149 | 3 | Sr. Chase Parrott (Springfield) | Sr. Eli Sims (Brockport) | FR. Kobin Karper (Lycoming) | Jr. Jalen Schropp (Loras) | So. Charlie Stuhl (Augsburg) | Jr. Daniel Uribe (Wabash) |
149 | 4 | So. Chris Perry (Trinity) | Sr. Jeff Johnson (NJCU) | FR. Noah Rice (Messiah) | Jr. Riley Wright (Coe) | So. Zach Sato (UW-E) | SO. Dash Herrema (Olivet) |
149 | 5 | Fr. Dan Hussain (NYU) | So. Mike Conklin (TCNJ) | FR. Chance Babb (Alvernia) | Fr. Clayton McDonough (Luther) | Sr. Ryan Fleck (Chicago) | SO. Kale Buckiso (JCU) |
149 | 6 | Sr. AJ Pagliarulo (USCGA) | Fr. Angelo Centrone (Cortland) | FR. Shane Kibler (Kings) | Sr. Robert Areyano (Central) | Sr. Jake Prunty (Conc-Moor) | SO. Darese Sparkman (Mount Union) |
157 | 1 | Fr. Peter Kane (Williams) | So. Brandon Bowles (Muhl) | SR. Ryan Luth (W&L) | Sr. Zeke Smith (Loras) | Sr. Tyler Shilson (Augsburg) | So. Thomas West (BW) |
157 | 2 | Jr. Joe Chapman (USCGA) | So. Wenchard Pierre-Louis (Ithaca) | SO. Jesse Alvarado (Averett) | Sr. David Hollingsworth (Wartburg) | Sr. Nolan Hertel (UW-L) | So. Patrick McGraw (John Carroll) |
157 | 3 | So. Jake Deguire (Springfield) | Sr. Matt Sacco (TCNJ) | FR. Ryan Smith (Stevens) | Jr. Alex Villar (North Central) | So. Drew Vlasnik (Chicago) | Sr. Ryan Whitten (Otterbein) |
157 | 4 | So. Tommy Dell'Aera (WPI) | Jr. Dorian Gonzalez (Elizabethtown) | SO. Jared Bair (York) | Fr. Nathan Callaway (Millikin) | Fr. Aiden Brosinski (UW-P) | Fr. Nick Nettleton (Mount Union) |
157 | 5 | Jr. Hassan Khan (NYU) | Sr. Logan McGloine (Oswego) | JR. Robert Lawlor (Alvernia) | Fr. Gabriel Smith (Cornell) | Jr. Cade Zeamer (Wheaton) | So. Teagen Hendricks (ONU) |
157 | 6 | Sr. William Hughes (JWU) | Sr. Cameron Bruffy (Centenary) | SR. Garrett Cornell (Messiah) | Fr. Bryce McDonough (Luther) | Sr. Tyler Bents (Conc-Moor) | Fr. Peyton Brooks (Albion) |
165 | 1 | Sr. Nate Lackman (RIC) | So. Nick Sacco (TCNJ) | SO. Matt Lackman (Alvernia) | Jr. Nate Fuller (Wartburg) | Jr. Noah Leisgang (UW-L) | Jr. Luke Reicosky (John Carroll) |
165 | 2 | So. Cooper Pontelandolfo (NYU) | Jr. Austin Lamb (RIT) | SO. Harrison Hinojosa (Stevens) | Sr. Casey Allen (Cornell) | Fr. Cooper Willis (Augsburg) | Sr. Jordan Hardrick (ONU) |
165 | 3 | Jr. Stephen Rochard (USCGA) | Sr. Brian Schneider (Elizabethtown) | SO. Zach Needles (Messiah) | Sr. Marcus Mandler (Luther) | Sr. Ryan Vedner (UW-W) | Jr. Kam Bush (Olivet) |
165 | 4 | Sr. Michael Angers (Castleton) | So. Jackson Gray (Ithaca) | SO. Anthony Taylor (Averett) | Jr. Will Esmoil (Coe) | Sr. Tristan Massie (UW-E) | Sr. Zach Altman (Adrian) |
165 | 5 | Jr. Mario Barberio (WPI) | Sr. Alex LaVeck (McDaniel) | JR. James Geiger (Wilkes) | So. Dejon Glaster (Millikin) | So. Darian Estevez (Chicago) | Sr. Chris Anderson (Mount Union) |
165 | 6 | Sr. Kevin Lyskawa (Trinity) | Fr Jarazell Bull (NJCU) | SO. Harrison Kelly (W&L) | Sr. Cole Cervantes (North Central) | Sr. Brandon Peckham (UW-SP) | So. Mawulli Nevis (Wabash) |
174 | 1 | Sr. Mike Ross (JWU) | Jr. Charlie Grygas (Oswego) | JR. Stefan Major (Stevens) | Jr. Zane Mulder (Wartburg) | Sr. Seth Brossard (UW-L) | So. Raymond Arebalo (Wabash) |
174 | 2 | Sr. Jason Geyer (NYU) | Sr. Reid Colella (TCNJ) | SO. Colby Morris (Waynesburg) | So. LJ Richardson (Coe) | So. Jared Stricker (UW-E) | Sr. Owen Guilford (Olivet) |
174 | 3 | Sr. Cooper Fleming (Castleton) | So. Anson Dewar (Muhl) | SR. Kade Kravits (Kings) | Sr. Zeb Gnida (Loas College) | Sr. Nathan Wynsma (UW-P) | Sr. Derick DuVall (Adrian) |
174 | 4 | Sr. Marco Gaita (Wesleyan) | Grad. Joe Paul (Johns Hopkins) | SR. Alex Turley (Averett) | Jr. Zeth Gerkensmeyer (Nebraska Wesleyan) | So. Seth Goetzinger (Augsburg) | Sr. Luke Hopkins (BW) |
174 | 5 | Sr. Dante Gutbrod (Williams) | Fr. Ganon Smith (Etown) | SO. Chris Nuss (Wilkes) | Sr. Jacob Sherzer (Cornell) | Sr. Luke Silva (Aurora) | Sr. David Reinhart (Mount Union) |
174 | 6 | Fr. Danny Gibson (USCGA) | Grad. Will Laughlin (Scranton) | SO. Jared Townsend (York) | Sr. Shyler Langley (Simpson) | Fr. Alex Rapelje (Conc-Moor) | Fr. Eddie Williams (Alma) |
184 | 1 | Sr. David McCullough (USCGA) | So. Sean Malenfant (Alfred State) | SR. Mahlic Sallah (Roanoke) | Sr. Shane Liegel (Loras) | Sr. Jaritt Shinhoster (UW-WW) | So. Chase Baczek (Wabash) |
184 | 2 | Sr. Ryan Devivo (JWU) | Sr. Quinn Haddad (TCNJ) | SR. Frank Medina (Stevens) | Sr. Donovan Corn (Luther) | Jr. Bentley Schwanebeck-Ostermann (Augsburg) | So. Gavin Layman (ONU) |
184 | 3 | Sr. Edwin Morales (BSU) | Jr. Colby Giroux (RIT) | SO. Isaac Kassis (Alvernia) | Jr. Jordan Bushey (Wartburg) | So. Niall Schoenfelder (UW-E) | Sr. Stefan Farian (JCU) |
184 | 4 | So. Cole Shaughnessy (RWU) | Sr. Brian Torres (Cortland) | SR. Cam Blizard (W&L) | Sr. Tristin Westphal (Coe) | Sr. Kalyn Jahn (UW-L) | Sr. Adam Medeiros (Heidelberg) |
184 | 5 | So. Sampson Wilkins (Castleton) | Sr. Gary Nagle (Ursinus) | SO. Khalil Mitchell (Averett) | Jr. Peyton Hammerich (Central) | Fr. Kasey Ross (UW-P) | SO. Blake Williams (Adrian) |
184 | 6 | Sr. Scotti Dupont (NYU) | Sr. Michael Bromley (McDaniel) | SO. Ryder Slayton (Messiah) | So. Nicholas Brashear (Huntingdon) | Jr. Trystan Altensey (UW-SP) | SO. Owen McDaniel (Ablion) |
197 | 1 | Jr. Coy Spooner (USCGA) | Sr. Eze Chukwuezi (Ithaca) | SR. Cam Farrow (York) | So. Massoma Endene (Wartburg) | Sr. Beau Yineman (UW-O) | Sr. Doug Byrne (BW) |
197 | 2 | So. Dylan Harr (JWU) | Sr. Demitreus Henry (Cortland) | SO. Cameron Butka (Wilkes) | Fr. Austin Cooley (Schreiner) | So. Parker Venz (Augsburg) | Sr. Dylan Wellbaum (Adrian) |
197 | 3 | Sr. James Cruz (USMMA) | Sr. Michael Sullivan (Brockport) | JR. Gable Crebs (LYCO) | So. Jared Voss (Coe) | Jr. Tyler Hannah (UW-P) | So. Jesse Kanatzar (JCU) |
197 | 4 | Sr. Anders Klass (Trinity) | Jr. Jaedyn Harris (McDaniel) | SO. Dan Eckley (DVC) | Jr. Brock Mondford (North Central) | So. Ben Kawczynski (UW-L) | Sr. Jarrod Setliff (Otterbein) |
197 | 5 | Jr. Darby McLaughlin (WNEU) | Jr. Blake Ilges (Alfred State) | SR. Braden Homsey (Ferrum) | Jr. Tyler Thurston (Dubuque) | Sr. Gabe Zierden (Conc-Moor) | Sr. Ben DePrest (ONU) |
197 | 6 | So. Haven Taterak (Castleton) | So. John Harkless (RIT) | SO. John Sedovy (W&L) | So. Gage Linahon (Central) | Sr. Jackson Punzel (Wheaton) | Sr. Hiram Robinson (Olivet) |
285 | 1 | Sr. Liridon Leka (JWU) | Jr. Dylan Waller (Elizabethtown) | SR. John Fulmer (LYCO) | Sr. Kaleb Reeves (Coe) | Jr. Tyler Kim (Augsburg) | Jr. Donovan King (Olivet) |
285 | 2 | Sr. Jake Peavey (USM) | Grad. Peter Wersinger (TCNJ) | SR. Palmer Rodenhaber (ALVERNIA) | So. Cullen Quick (Luther) | Sr. Chase Melton (UW-E) | Sr. Jack Heldt (Wabash) |
285 | 3 | Fr. Evan Anderson (NYU) | Grad. Joe Yanis (Brockport) | SR. Michael Dooley (Stevens) | Sr. Wyatt Wriedt (Loras) | So. Mike Douglas (UW-L) | So. CJ Krum (Albion) |
285 | 4 | Fr. Carl DiGiogio (USCGA) | So. Nate DeGroff (RIT) | SR. Matt Majoy (W&L) | Jr. Robby Bates (North Central) | Sr. Cole Fibanz (Chicago) | Sr. Matthew Werts (BW) |
285 | 5 | Jr. Shea Garand (Castleton) | Sr. Jake Ahmad (Ursinus) | JR. Rayshawn Dixon (Ferrum) | So. Damari Dancy (Wartburg) | Jr. Shelby Jones (UW-WW) | Sr. Logan Painter (ONU) |
285 | 6 | Jr. Mason Sprinkel (Norwich) | Sr. Jake Pine (Oneonta) | SR. Brandon Williams (Greensboro) | So. Ka'Ron Lewis (University of Ozarks) | Sr. Brett Schoenherr (UW-P) | Jr. Thomas Blackwell (JC) |