DIII Individual Regional Rankings - November 16, 2022
DIII Individual Regional Rankings – November 16, 2022
Wt. Class | Rank | Northeast | Mid-East | Sotheast | Lower Midwest | Upper Midwest | Central |
---|---|---|---|---|---|---|---|
125 | 1 | Sr. Joey Manginelli (Springfield) | So. Ryan Rosenthal (TCNJ) | SR. Riley Parker (W&L) | Sr. Tommy Russell (Millikin) | So. Derek Steele (Augsburg) | SO. Jack Stanley (Mount) |
125 | 2 | So. Joziah Fry (JWU) | Sr. Terry Adams (Ursinus) | JR. Luke Hoerle (Stevens) | Sr. Jared Hensley (Loras) | Sr. Brandon Murphy (UW-L) | SO. Ben Kamali (Albion) |
125 | 3 | Jr. Kaya Bogle (Castleton) | Jr. Joey Lamparelli (Muhl) | SO. Austin Fashouer (Wilkes) | So. Julian Valtierrez (North Central) | So. Nolan McKittrick (UW-P) | FR. James Day Wabash |
125 | 4 | Sr. Chris Derosa (NEC) | Jr. Alex DuFour (McDaniel) | SR. Jared Kuhns (York) | Fr. Jason Van Pelt (Cornell) | So. Lucas Paladino (UW-SP) | SO. Colton Weimer (Adrian) |
125 | 5 | Jr. Fred Luchs (RIC) | Fr. Michael Santore (Oswego) | SO. Mac Cafurello (ROA) | So. James Levy (Wartburg) | Sr. Luc Valdez (UW-O) | So. Colin Mellott (ONU) |
125 | 6 | Sr. David Yeh (Williams) | Fr. Jack Thode (Centenary) | SO. Keito Shaw (Alvernia) | Jr. Cade Hornback (Coe) | Sr. Anthony Zamora (Wheaton) | So. Emmett Kettel |
133 | 1 | Sr. Gianni Manginelli (Springfield) | So. Jayden Cardenas (Cortland) | SR. Dalton Rohrbaugh (YCP) | Sr. Robbie Precin (North Central) | Sr. Zach Thompson (UW-P) | Sr. Andrew Perelka (JCU) |
133 | 2 | Sr. Wilson Gomes (BSU) | Sr. Matt Caccamise (Brockport) | FR. Nico Diaz (Stevens) | Jr. Joey Pins (Wartburg) | So. Tyler Fleetwood (UW-E) | JR. Jaden Hinton (BW) |
133 | 3 | Jr. Mike Gonyea (Castleton) | So. Frank Diesso (Muhl) | FR. Mark Samuel (Roanoke) | Jr. Brock Beck (Central) | So. Ty Bisek (Conc-Moor) | So. Blake McGee (Wabash) |
133 | 4 | So. Chase Randall (USCGA) | So. Kyle Nase (TCNJ) | SO. Ryan Kelly (Delaware Valley) | Sr. Alex Friddle (Coe) | So. Cade Willis (Augsburg) | SO. Dylan Lee (ONU) |
133 | 5 | So. Ethan Ford (Southern Maine) | Sr. Anthony Romero (Oneonta) | SO. Hunter Swedish (W&J) | Jr. Aiden Evans (Loras) | Jr. Jake Mora (Elmhurst) | Fr. Drew Magness (Mount Union) |
133 | 6 | Sr. Tyler Crew (NYU) | Sr. Brent Lorin (Johns Hopkins) | JR. Kyle Sanders (Averett) | Sr. Evan Husko (Cornell) | Sr. Griffin Seyfried (Chicago) | So. Tyler Davis (Adrian) |
141 | 1 | So. James Rodriguez (Castleton) | Sr. Domenic DiFrancescantonio (TCNJ) | SR. Kyle Slendorn (Stevens) | Sr. Zayren Terukina (Wartburg) | Jr. Sam Stuhl (Augsburg) | So. Jacob Reed (ONU) |
141 | 2 | Jr. Gabriel Leo (JWU) | Jr. Xavier Pena (Centenary) | JR. Josh Wilson (Greensboro) | Jr. Jake Dado (Ozarks) | Jr. Ethan Renager (Wheaton) | TJ Driessens Wabash |
141 | 3 | So. Chris Perry (Trinity) | Sr. Luis Hernandez (Ithaca) | SR. Hunter Campbell (Averett) | So. Jordan Carson (Milikin) | Sr. Zach Licht (UW-P) | Jr. Desmond Diggs (MSJ) |
141 | 4 | So. Scott Richter (Williams) | Sr. Chris Horton (RIT) | SO. Morgan Robinson (ROA) | So. Brad Rosen (North Central) | So. Cameron Johnson (Aurora) | Sr. Tanner Smith (Adrian) |
141 | 5 | So. Nick Kruczynski (NYU) | So. Cahal Donovan (Cortland) | SR. Jack Bauer (Wilkes) | Fr. Pierre Baldwin (Central) | Sr. Dakarai Clay (UW-WW) | Jr. Dylan Phelps (Olivet) |
141 | 6 | Sr. Chris Cook (WPI) | So. Sean Peterson (Alfred State) | FR. Bryce Rodriguez-Uram (W&J) | Jr. Ryan Cripe (Luther) | Sr. Cade Lundeen (Conc-Moor) | Jr. Alex Savering (Hiram) |
149 | 1 | So. Colby Frost (USM) | So. Mike Conklin (TCNJ) | JR. Hunter Gutierrez (Stevens) | Sr. Kristian Rumph (Wartburg) | Sr. Ryan Fleck (Chicago) | Sr. Chase Sumner (ONU) |
149 | 2 | Sr. Chase Parrott (Springfield) | Sr. Jeff Johnson (NJCU) | SR. Hai Siu (Averett) | Sr. Robert Areyano (Central) | Sr. Jake Burford (UW-WW) | Jr. Daniel Uribe of Wabash |
149 | 3 | Jr. Nick Roeger (Castleton) | Sr. Eli Sims (Brockport) | SO. Jarrod Pominville (ROA) | So. Javen Estrada (North Central) | So. Zach Sato (UW-E) | SO. Dash Herrema Olivet |
149 | 4 | Sr. Gabriel McDaniel (JWU) | Fr. Thomas Monn (McDaniel) | FR. Kobin Karper (Lycoming) | Jr. Riley Wright (Coe) | So. Charlie Stuhl (Augsburg) | SO. Kale Buckiso (JCU) |
149 | 5 | Sr. Noah Caskey (Coast Guard Academy) | Fr. Tyler Rossini (Oswego) | FR. Noah Rice (Messiah) | Jr. Jalen Schropp (Loras) | Sr. Brock Parker (UW-P) | Sr. Mitchell Arch (Case) |
149 | 6 | Fr. Dan Husain (NYU) | Sr. Matt Beyer (Ithaca) | SR. Eric Mougalian (GET) | Sr. Peter McCusker (Milikin) | Sr. Kellen Schauer (Conc-Moor) | SO. Max Honiss |
157 | 1 | Jr. Hayden Brown (JWU) | Sr. Matt Sacco (TCNJ) | SR. Garrett Cornell (Messiah) | Sr. David Hollingsworth (Wartburg) | Sr. Tyler Shilson (Augsburg) | Jr. Michael Petrella (BW) |
157 | 2 | So. Kyle Merritt (Norwich) | So. Brandon Bowles (Muhl) | FR. Ryan Smith (Stevens) | Jr. Alex Villar (North Central) | Sr. Nolan Hertel (UW-L) | SO. Patrick McGraw (John Carroll) |
157 | 3 | Jr. Joe Chapman (USCGA) | Sr. Travis Jones (Ithaca) | SO. Jason Rezac (Alvernia) | Jr. Zeke Smith (Loras) | Sr. Jack O'Donnell (Conc-Wis) | Fr. Tim Smith (Wabash) |
157 | 4 | Sr. Trent Furman | Jr. Dorian Gonzalez (Elizabethtown) | SO. Jared Bair (York) | Fr. Bryce McDonough (Luther) | So. Drew Vlasnik (Chicago) | Anthony Grecol (Heidelberg) |
157 | 5 | Sr. Aaron Goldman (Wes) | So. Justin Smith (Alfred State) | SR. Elijah Martin (Ferrum) | So. David Burgess (Huntingdon) | Jr. Tyler Bents (Conc-Moor) | So. Ramiro Guerrero (Olivet) |
157 | 6 | So. Jake Dequire (SC) | Sr. Cameron Bruffy (Centenary) | SO. Jesse Alvarado (Averett) | Jr. Luke Condy (Central) | So. Colton Sund (UW-E) | Fr. Nick Nettleton (Mount union) |
165 | 1 | Sr. Nate Lackman (RIC) | Jr. Austin Lamb (RIT) | SO. Matt Lackman (Alvernia) | Jr. Will Esmoil (Coe) | So. Matt Rogge (Augsburg) | Jr. Luke Reicosky (John Carroll) |
165 | 2 | So. Cooper Pontelandolfo (NYU) | Sr. Jaden Datz (Cortland) | SO. Harrison Hinojosa (Stevens) | Sr. Gabe Fiser (Loras) | So. Darian Estevez (Chicago) | Jr. Kam Bush (olivet) |
165 | 3 | Sr. Michael Angers (Castleton) | So. Jackson Gray (Ithaca) | SR. Morgan Peterson (Southern Virginia) | Sr. Casey Allen (Cornell) | Sr. Tristan Masssie (UW-E) | Sr. Ryan Whitten (otterbein) |
165 | 4 | So. Scott Defex (JWU) | Sr. Brian Schneider (Elizabethtown) | SO. David Reid (Roanoke) | Sr. Cole Cervantes (North Central) | Sr. Brandon Peckham (UW-SP) | Sr. Jordan Hardrick (ONU) |
165 | 5 | So. Jack Ruesing (Wesleyan) | Sr. Matt Surich (TCNJ) | SO. Zach Needles (Messiah) | Jr. Nate Fuller (Wartburg) | Jr. Kaleb O'Reilly (UW-L) | Sr. Zach Altman (Adrian) |
165 | 6 | Jr. Stephen Rochard (USCGA) | Sr. Alex LaVeck (McDaniel) | SR. Preston Rodgers (Lycoming) | Sr. Marcus Mandler (Luther) | Sr. Coy Ruess (UW-P) | SO. Carson Pottenger (Heidelberg) |
174 | 1 | Sr. Jason Geyer (NYU) | Jr. Charlie Grygas (Oswego) | JR. Stefan Major (Stevens) | Jr. Zane Mulder (Watrburg) | Sr. Seth Brossard (UW-L) | SO. Daniel Devera (JCU) |
174 | 2 | Sr. Cooper Fleming (Castleton) | Sr. Brian Torres (Cortland) | JR. James Geiger (Wilkes) | Sr. LJ Richardson (Coe) | So. Jared Stricker (UW-E) | Sr. Owen Guilford (Olivet) |
174 | 3 | Sr. Marco Gaita (Wesleyan) | Grad. Joe Paul (Johns Hopkins) | SR. Kade Kravits (Kings) | So. Joey Jens (North Central) | So. Ryan Riser (UW-WW) | So. Raymond Arebalo (Wabash) |
174 | 4 | Jr. Adam Frost (Trinity) | Sr. Will Laughlin (Scranton) | FR. Nathan Mallory (Averett) | Sr. Shyler Langley (Simpson) | Sr. Luke Silva (Aurora) | Sr. Derick Duvall (Adrian) |
174 | 5 | Sr. Adam Marsh (WPI) | Sr. Reid Colella (TCNJ) | FR. Kyle Lee (Roanoke) | Sr. Jacob Sherzer (Cornell) | So. Tyler Joseph (Chicago) | SR. David Reinhart (Mount U) |
174 | 6 | So. CJ Glarapoulos (WNEU) | Sr. Michael Bromley (McDaniel) | JR. Dylan Weaver (SHEN) | Sr. Christian Wilson (Central) | Sr. Nathan Wynsma (UW-P) | FR. Owen Frizzel (Heidelberg) |
184 | 1 | Jr. Matt Kelly (NYU) | Sr. Demitreus Henry (Cortland) | SR. Mahlic Sallah (Roanaoke) | Sr. Shane Liegel (Loras) | Sr. Jaritt Shinhoster (UW-WW) | Sr. Cornell Beachem (MSJ) |
184 | 2 | So. Cole Shaughnessy (RWU) | Sr. Quinn Haddad (TCNJ) | SO. Isaac Kassis (Alvernia) | Sr. Donovan Corn (Luther) | Jr. Bentley Schwanebeck-Ostermann (Augsburg) | So. Chase Baczek (Wabash) |
184 | 3 | Sr. Ryan Devivo (JWU) | Fr. Isaac Cory (Penn College) | SR. Cam Blizard (W&L) | Sr. Tristin Westphal (Coe) | Sr. Kalyn Jahn (UW-L) | Sr. Adam Medeiros (Heidelberg) |
184 | 4 | Sr. Anders Klass (Trinity) | Jr. Colby Giroux (RIT) | SO. Khalil Mitchell (Averett) | Jr. Peyton Hammerich (Central) | So. Niall Schoenfelder (UW-E) | SO. Blake Williams (Adrian) |
184 | 5 | Sr. David McCullough (USCGA) | So. Sean Malenfant (Alfred State) | SO Brayden Roscosky (W&J) | So. Payton Geigner (North Central) | Sr. Ayden Friese (Conc-Moor) | So. Gavin Layman (ONU) |
184 | 6 | So. Sampson Wilkins (Castleton) | So. Will Davis (Elizabethtown) | JR. Jaden Roberts (Delaware Valley) | So. Micah Downs (Milikin) | Jr. Trystan Altensey (UW-SP) | SO. Owen McDaniel (Ablion) |
197 | 1 | Jr. Coy Spooner (USCGA)) | Sr. Eze Chukwuezi (Ithaca) | SR. Cam Farrow (York) | So. Jared Voss (Coe) | So. Ben Kawczynski (UW-L) | Sr. Dylan Wellbaum (Adrian) |
197 | 2 | So. Dylan Harr (JWU) | So. Josh Harkless (RIT) | JR. Gable Crebs (LYCO) | So. Gage Linahon (Central) | Sr. Beau Yineman (UW-O) | Sr. Jarrod Setliff (Otterbein) |
197 | 3 | So. Haven Taterak (Castleton) | Jr. Jaedyn Harris (McDaniel) | SO. Cameron Butka (Wilkes) | So. Massoma Endene (Wartburg) | Jr. Tyler Hannah (UW-P) | So. Jesse Kanatzar (JCU) |
197 | 4 | Jr. Darby McLaughlin (WNEU) | Sr. Joe Daddario (TCNJ) | SO. Dan Eckley (DVC) | Sr. Colin Murphy (Loras) | Sr. Gabe Zierden (Conc-Moor) | So. Boden Brown (Albion) |
197 | 5 | Sr. Sam Ware (SC) | Sr. Michael Sullivan (Brockport) | SO. Mauro Pellot (Alvernia) | Jr. Treyten Steffen (Cornell) | Sr. Jackson Punzel (Wheaton) | Jr. Caleb Tackett (Wilmington) |
197 | 6 | Jr. Spencer Fetrow (RWU) | Sr. Tyler Phenegar (Elizabethtown) | JR. John Sedovy (W&L) | Jr. Tyler Thurston (Dubuque) | So. Parker Venz (Augsburg) | SO. Jimmy Paletta (ONU) |
285 | 1 | Sr. Jake Peavey (USM) | Jr. Dylan Waller (Elizabethtown) | SR. John Fulmer (LYCO) | Sr. Kaleb Reeves (Coe) | Jr. Tyler Kim (Augsburg) | So. Donovan King (Olivet) |
285 | 2 | Jr. Addison Boisvert (RWU) | Grad. Peter Wersinger (TCNJ) | SR. Palmer Rodenhaber (ALVERNIA) | So. Cullen Quick (Luther) | Sr. Brett Schoenher (UW-P) | Sr. Jack Heldt (Wabash) |
285 | 3 | Fr. Adolfo Betancur (JWU) | Sr. Jake Ahmad (Ursinus) | SR. Michael Dooley (Stevens) | Jr. Robby Bates (North Central) | Sr. Cole Fibanz (Chicago) | So. Krum (Albion) |
285 | 4 | Fr. Carl DiGiogio (USCGA) | Sr. Jake Pine (Oneonta) | JR. Rayshawn Dixon (Ferrum) | Sr. Wyatt Wriedt (Loras) | Sr. Chase Dockter (Conc-Moor) | SO. Kyler Bills (Trine) |
285 | 5 | Jr. Shea Garand (Castleton) | Grad. Joe Yanis (Brockport) | SO. Caleb Burkhart (Wilkes) | Jr. Ka'Ron Lewis (Ozarks) | So. Cam'ron Harper (Aurora) | Sr. Logan Painter (ONU) |
285 | 6 | Sr. Francis Boahen (NEC) | Fr. Dalton Deevey (Centenary) | SR. Austin Williams (DVC) | So. Damari Dancy (Wartburg) | So. Mike Douglas (UW-L) | Sr. Matthew Werts (BW) |