DIII Individual Regional Rankings - October 31, 2022
DIII Individual Regional Rankings – October 31, 2022
Wt. Class | Rank | Northeast | Mid-East | Sotheast | Lower Midwest | Upper Midwest | Central |
---|---|---|---|---|---|---|---|
125 | 1 | Sr. Joey Manginelli (Springfield) | Sr. Terry Adams (Ursinus) | SR. Riley Parker (W&L) | Sr. Tommy Russell (Millikin) | So. Derek Steele (Augsburg) | SO. Jack Stanley (Mount) |
125 | 2 | Sr. Chris Derosa (New England) | Jr. Joey Lamparelli (Muhl) | SO. Austin Fashouer (Wilkes) | Sr. Jared Hensley (Loras) | Sr. Brandon Murphy (UW-L) | SO. Ben Kamali (Albion) |
125 | 3 | Jr. Fred Luchs (RIC) | So. Cody Merwin (Cortland) | SR. Jared Kuhns (York) | So. Julian Valtierez (North Central) | Sr. Luc Valdez (UW-O) | SR. Don Ortiz (OWU) |
125 | 4 | Sr. David Yeh (Williams) | So. Ryan Rosenthal (TCNJ) | SO. Mac Cafurello (ROA) | Sr. Dylan McChesney (Simpson) | So. Nolan McKittrick (UW-P) | SO. Zach Phifer (Adrian) |
125 | 5 | Sr. Wilson Gomes (BSU) | Jr. Alex DuFour (McDaniel) | SO. Keito Shaw (Alvernia) | Sr. Elex Williams (Augustana) | So. Lucas Paladino (UW-SP) | Sr. Harrison Hadley (Heidelberg) |
125 | 6 | Jr. Kaya Bogle (Castleton) | So. Damianlee Torres (NJCU | SR JD McMillin (FER) | So. Jamal Chakkour (Wartburg) | So. Tyler Klein (UW-WW) | So. Colin Mellott (ONU) |
133 | 1 | Sr. Gianni Manginelli (Springfield) | So. Jayden Cardenas (Cortland) | SR. Dalton Rohrbaugh, YCP | Sr. Robbie Precin (North Central) | Sr. Zach Thompson (UW-P) | Sr. Andrew Perelka (JCU) |
133 | 2 | Sr. Mike Gonyea (Castleton) | So. Frank Diesso (Muhl) | SO. Luke Kowalski (GET) | Jr. Joey Pins (Wartburg) | So. Tyler Fleetwood (UW-E) | JR. Jaden Hinton (BW) |
133 | 3 | So. Chase Randall (Coast Guard Academy) | So. Kyle Nase (TCNJ) | JR. Luke Hoerle (Stevens) | Sr. Trevor Boryla (Augustana) | So. Ty Bisek (Conc-Moor) | So. Blake McGee (Wabash) |
133 | 4 | So. Ethan Ford (Southern Maine) | Sr. Anthony Romero (Oneonta) | SR. Gustav Petruske (KCP) | Sr. Alex Friddle (Coe) | Jr. Jake Mora (Elmhurst) | Sr. Seth Majewski (Defiance) |
133 | 5 | Sr. Tyler Crew (NYU) | Sr. Brent Lorin (Johns Hopkins) | JR. Hunter E Thompson (THC) | Jr. Aiden Evans (Loras) | So. Austin Gabbert (Augsburg) | Jr. Jett Boots (Trine) |
133 | 6 | Jr. Cory Cope (WNEU) | So. Patrick Snoke (Penn Tech) | SR.. Jack Bauer (Wilkes) | Sr. Evan Husko (Cornell) | Sr. Denis Murphy (UW-O) | SO. Dylan Lee (ONU) |
141 | 1 | So. James Rodriguez (Castleton) | Sr. Domenic DiFrancescantonio (TCNJ) | SR. Kyle Slendorn (Stevens) | Sr. Zayren Terukina (Wartburg) | Jr. Sam Stuhl (Augsburg) | So. Jacob Reed (ONU) |
141 | 2 | Jr. Gabriel Leo (JWU) | Jr. Xavier Pena (Centenary) | JR. Josh Wilson (Greensboro) | So. Javen Estrada (North Central) | Jr. Ethan Renager (Wheaton) | Jr. Daniel Uribe (Wabash) |
141 | 3 | So. Chris Perry (Trinity) | Sr. Luis Hernandez (Ithaca) | SR. Levi Englman (FER) | So. Bryce Parke (Coe) | Sr. Zach Licht (UW-P) | Jr. Desmond Diggs (MSJ) |
141 | 4 | So. Scott Richter (Williams) | Sr. Chris Horton (RIT) | SO. Quinn Tobin (Alvernia) | Jr. Jake Dado (Ozarks) | So. Cameron Johnson (Aurora) | Sr. Tanner Smith (Adrian) |
141 | 5 | So. Nick Kruczynski (NYU) | So. Noah Hunt (Penn Tech) | SO. Morgan Robinson (ROA) | So. Ryan Cripe (Luther) | Sr. Dakarai Clay (UW-WW) | Jr. Dylan Phelps (Olivet) |
141 | 6 | Sr. Chris Cook (WPI) | So. Sean Peterson (Alfred State) | SR. Russell Benson (DVU) | Sr. Jordan Carson (Millikin) | Sr. Vincent Menozzi (Chicago) | Jr. Alex Savering (Hiram) |
149 | 1 | So. Colby Frost (USM) | So. Mike Conklin (TCNJ) | SR. Hunter Cambell (Averett) | Sr. Kristian Rumph (Wartburg) | Sr. Ryan Fleck (Chicago) | Jr. Michael Petrella (BW) |
149 | 2 | Sr. Gabriel Mcdaniel (JWU) | So. Brandon Bowles (Muhl) | SO. Jarrod Pominville (ROA) | Jr. Alex Villar (North Central) | Sr. Jake Burford (UW-WW) | Sr. Chase Sumner (ONU) |
149 | 3 | Sr. Chase Parrott (Springfield) | Sr. Matt Beyer (Ithaca) | SO. Jason Rezac (Alvernia) | Sr. Robert Areyano (Central) | So. Zach Sato (UW-E) | SO. Kale Buckiso (JCU) |
149 | 4 | Jr. Nick Roeger (Castleton) | So. Mike Glynn (RIT) | SR. Eric Mougalian (GET) | Jr. Riley Wright (Coe) | Sr. Brock Parker (UW-P) | Sr. Mitchell Arch (Case) |
149 | 5 | Peter Tringali (Roger Williams University) | Sr. Cameron Bruffy (Centenary) | SO. Logan Bartlett (Lyco) | Jr. Jalen Schropp (Loras) | So. Charlie Stuhl (Augsburg) | Jr. Landyn VanWyk (Adrian) |
149 | 6 | Sr. Noah Caskey (Coast Guard Academy) | Jr. Dante Monaco (Ursinus) | SO. Nic Zamaloff (W&L) | Sr. Jaylen York (Ozarks) | Sr. Kellen Schauer (Conc-Moor) | So. Gavin Alstott (Wabash) |
157 | 1 | So. Kyle Merritt (Norwich) | Sr. Matt Sacco (TCNJ) | JR. Hunter Gutierrez (Stevens) | Sr. David Hollingsworth (Wartburg) | Sr. Tyler Shilson (Augsburg) | Jr. Luke Reicosky (John Carroll) |
157 | 2 | Jr. Trent Furman (NYU) | Sr. Jeff Johnson (NJCU) | SR. Garrett Cornell (Messiah) | Sr. Zeke Smith (Loras) | Jr. Nolan Hertel (UW-L) | So. Ramiro Guerrero (Olivet) |
157 | 3 | Jr. Joe Chapman (USCGA) | Sr. Travis Jones (Ithaca) | JR. Robert Lawlor (Alvernia) | Sr. Cole Cervantes (North Central) | Sr. Jack O'Donnell (Conc-Wis) | Jr. Tyson Nisley (Wabash) |
157 | 4 | Jr. Hayden Brown (JWU) | So. Xavier Howard (McDaniel) | SR Christian Hite (Ferrum) | So. Braeden Hendel (Luther) | So. Drew Vlasnik (Chicago) | Jr. Jeff Dunfee (Mount Union) |
157 | 5 | Sr. Aaron Goldman (Wes) | Jr. Dorian Gonzalez (Elizabethtown) | SO. Jared Bair (York) | Sr. Brady Henderson (Coe) | Jr. Tyler Bents (Conc-Moor) | So. Philip Burney (Trine) |
157 | 6 | So. Jake Dequire (SC) | So. Justin Smith (Alfred State) | SO Jesse Alvarado (Averett) | Jr. Luke Condy (Central) | So. Max Sanderfoot (MSOE) | So. Calvin Cai (Case) |
165 | 1 | Sr. Nate Lackman (RIC) | Jr. Austin Lamb (RIT) | SO. Matt Lackman (Alvernia) | Jr. Will Esmoil (Coe) | So. Darian Estevez (Chicago) | SO. Patrick McGraw (John Carroll) |
165 | 2 | So. Cooper Pontelandolfo (NYU) | So. Jackson Gray (Ithaca) | JR. James Geiger (Wilkes) | Sr. Gabe Fiser (Loras) | So. Matt Rogge (Augsburg) | Sr. Ryan Witten (otterbein) |
165 | 3 | Jr. Michael Angers (Castleton) | Sr. Brian Schneider (Elizabethtown) | SO. Harrison Hinojosa (Stevens) | Sr. Casey Allen (Cornell) | Sr. Brandon Peckham (UW-SP) | Sr. Jordan Hardrick (ONU) |
165 | 4 | So. Scott DeFex (JWU) | Sr. Matt Surich (TCNJ) | JR. Colby Morris (Waynesburg) | So. Payton Geigner (North Central) | Jr. Jeff Nugent (Elmhurst) | Sr. Zach Altman (Adrian) |
165 | 5 | So. Jack Ruesing (Wesleyan) | Sr. Shawn Marchesano (Ursinus) | JR. Jack Campbell (Roanoke) | So. Matthew Doyle (Wartburg) | Jr. Noah Leisgang (UW-L) | SO. Carson Pottenger (Heidelberg) |
165 | 6 | Jr. Stephen Rochard (USCGA) | Sr. Alex LaVeck (McDaniel) | SR. Elijah Martin (Ferrum) | Sr. Luke Radeke (Dubuque) | Sr. Tristan Masssie (UW-E) | Sr. Jaret Lowry (Ohio Weslayan) |
174 | 1 | Sr. Cooper Fleming (Castleton) | Jr. Charlie Grygas (Oswego) | JR. Stefan Major (Stevens) | Jr. Zane Mulder (Watrburg) | Sr. Seth Brossard (UW-L) | SO. Daniel Devera (JCU) |
174 | 2 | Sr. Marco Gaita (Wesleyan) | Grad. Joe Paul (Johns Hopkins) | SR. Kade Kravits (Kings) | Sr. Tristin Westphal (Coe) | So. Jared Stricker (UW-E) | So. Donovan Palmer (BW) |
174 | 3 | Jr. Brayden Grim (SC) | Jr. Reid Colella (TCNJ) | SR. Alex Turley (Averett) | So. Joey Jens (North Central) | Jr. Preston Morgan (UW-O) | Sr. Owen Guilford (Olivet) |
174 | 4 | So. Adam Frost (Trinity) | Sr. Michael Bromley (McDaniel) | JR. Dylan Weaver, SHEN | Sr. Shyler Langley (Simpson) | Sr. Luke Silva (Aurora) | Sr. Derick Duvall (Adrian) |
174 | 5 | Sr. Adam Marsh (WPI) | So. Anson Dewar (Muhl) | JR. Gavin Hollingswort (Alvernia) | Sr. Jacob Sherzer (Cornell) | So. Tyler Joseph (Chicago) | So. Raymond Arebalo (Wabash) |
174 | 6 | So. CJ Glarapoulos (WNEU) | Jr. Ben Dougherty (RIT) | SO. Michael Oliver (FER) | So. Luis Cruces (Luther) | Sr. Nathan Wynsma (UW-P) | Jr. TJ Rhamy (Heidelberg) |
184 | 1 | Sr. Jason Geyer (NYU) | Sr. Demitreus Henry (Cortland) | SR. Mahlic Sallah (Roanaoke) | Sr. Shane Liegel (Loras) | Sr. Jaritt Shinhoster (UW-WW) | Sr. Cornell Beachem (MSJ) |
184 | 2 | So. Cole Shaughnessy (RWU) | Jr. Colby Giroux (RIT) | SO. Isaac Kassis (Alvernia) | Sr. Brock Montford (North Central) | Sr. Kalyn Jahn (UW-L) | So. Chase Baczek (Wabash) |
184 | 3 | Sr. Ryan Devivo (JWU) | Sr. Joe Daddario (TCNJ) | JR. Frank Medina (Stevens) | Sr. Peyton Hammerich (Central) | Sr. Ayden Friese (Conc-Moor) | SO. Blake Williams (Adrian) |
184 | 4 | Sr. Anders Klass (Trinity) | Sr. Justin Hopman (Centenary) | SR. Cam Blizard (W&L) | So. Micah Downs (Millikin) | So. Patrick Curran (UW-O) | Sr. Adam Medeiros (Heidelberg) |
184 | 5 | Sr. David McCullough (USCGA) | Sr. Grant Walnoha (Johns Hopkins) | SO. Khalil Mitchell (Averett) | Jr. Pilo Perez (Dubuque) | So. Adam Sylvester (Augsburg) | So. Gavin Layman (ONU) |
184 | 6 | So. Sampson Wilkins (Castleton) | So. Nino Prisco (Oneonta) | SO Brayden Roscosky (W&J) | So. David Papach (Wartburg) | ||
197 | 1 | Jr. Coy Spooner (USCGA) | Sr. Eze Chukwuezi (Ithaca) | SR. Cam Farrow (York) | Jr. Donovan Corn (Luther) | Sr. Beau Yineman (UW-O) | Sr. Dylan Wellbaum (Adrian) |
197 | 2 | Jr. Matt Kelly (NYU) | Sr. Quinn Haddad (TCNJ) | JR. Gable Crebs (LYCO) | So. Gage Linahon (Central) | Jr. Bentley Schwanebeck-Ostermann (Augsburg) | Sr. Jarrod Setliff (Otterbein) |
197 | 3 | Jr. Darby McLaughlin (WNEC) | So. John Harkless (RIT) | SO. Mauro Pellot (Alvernia) | So. Jared Voss (Coe) | Jr. Tyler Hannah (UW-P) | Sr. Doug Bryne (BW) |
197 | 4 | Sr. Sam Ware (SC) | Jr. Jaedyn Harris (McDaniel) | SO. Cameron Butka (Wilkes) | Sr. Colin Murphy (Loras) | Sr. Gabe Zierden (Conc-Moor) | Jr. Caleb Tackett (Wilmington) |
197 | 5 | So. Anthony Mears (USM) | Jr. Keevon Berry (Centenary) | JR. John Sedovy (W&L) | Jr. Treyten Steffen (Cornell) | Jr. Chad Richards (UW-WW) | So. Jesse Kanatzar (JCU) |
197 | 6 | So. Dylan Harr (JWU) | Jr. Jhordyn Innocent (Oneonta) | JR. William Baldwin (Averett) | Jr. Eli Pannell (Wartburg) | So. Dan Lingen (Chicago) | So. Boden Brown (Albion) |
285 | 1 | Sr. Jake Peavey (USM) | Jr. Dylan Waller (Elizabethtown) | SR. John Fulmer (LYCO) | Sr. Kaleb Reeves (Coe) | Jr. Tyler Kim (Augsburg) | So. Donovan King (Olivet) |
285 | 2 | Jr. Addison Boisvert (RWU) | Grad. Peter Wersinger (TCNJ) | SR. Palmer Rodenhaber (ALVERNIA) | Jr. Robby Bates (North Central) | So. Ben Kawczynski (UW-L) | Sr. Jack Heldt (Wabash) |
285 | 3 | Sr. Will Ortman (NYU) | Sr. Jake Ahmad (Ursinus) | SR. Michael Dooley (Stevens) | Sr. Wyatt Wriedt (Loras) | Sr. Cole Fibranz (Chicago) | Sr. Owen Miller (Albion) |
285 | 4 | Jr. Michael Filieri (SC) | Sr. Jake Pine (Oneonta) | JR. Rayshawn Dixon (Ferrum) | So. Cullen Quick (Luther) | Sr. Cadin Koeppel (UW-WW) | Sr. Ben DePrest (ONU) |
285 | 5 | Sr. Tim Ganuncio (USGCA) | So. Nate DeGroff (RIT) | SR. Brandon Williams (Greensboro) | Sr. Daniel Skold (Augustana) | Sr. Brett Schoenher (UW-P) | So. Jacon Jackson (Trine) |
285 | 6 | Jr. Shea Garand (Castleton) | Jr. Nick Galka (Ithaca) | SO. Nevin Rauch (Wilkes) | So. Damari Dancy (Wartburg) | Sr. Chase Dockter (Conc-Moor) | Jr. Shadrach Brausch |